Rasedus

Foolhappe tähtsusest

Tervislik mitmekesine toit tagab vitamiinide ja mineraalide tasakaalu kehas

Väljakujunenud harjumusi ei ole kerge muuta, kuid rasedus on selleks ideaalne põhjus. Alljärgnev artikkel selgitab foolhappe tähtsust nii sinu kui sinu veel sündimata lapse jaoks.
Raseduseks valmistumine
Kui paaril tekib soov saada last, lõpetatakse rasestumisvastaste vahendite kasutamine. Järgnevad ärevad kuud, täis ootust. Sest kinnituse paari viljakusele saab anda vaid rasedus. Sageli küsivad naised, mida nad saaksid teha raseduseks valmistudes. Eriti erutab see teema naisi, kel on olnud raseduse katkemisi või kelle lähedastel on sündinud haige laps.
Kas on võimalik vältida raseduse katkemist ja kaasasündinud haigusi? Mitte küll 100%, aga Te võite nii mõndagi ette võtta, et riske vähendada ja luua maksimaalselt head tingimused loote arenguks. Pole paremat aega muuta elustiili tervislikumaks!
Leidke endale meelepärane ja jõukohane viis liikumiseks: ujumine, vesivõimlemine, jalgrattasõit, tantsimine, võimlemine, jooga või kepikõnd. Igasugune liikumine on kasulik! Ja veel parem, kui see toimub värskes õhus!
Tulevase lapse tervis annab suurepärase motivatsiooni loobuda suitsetamisest, alkoholist ja liigsest kohvijoomisest.
Toit, mida Te sööte on juba mõne kuu pärast energiaallikaks teie kasvavale lapsele. Oleks hea korraldada toiduvalik kohe selliseks, nagu soovitatakse raseduse ajal.  Tervislik mitmekesine toit tagab  vitamiinide ja mineraalide tasakaalu kehas.
Loote arengu esimeste, otsustavate nädalate jooksul pannakse alus peamiste organite ja organsüsteemide arengule, tekivad kesknärvisüsteemi ja jäsemete alged. Just ema toidust tulevad ehitusmaterjalid, millest moodustub lapse keha.
Mõõdukas treening aitab püsida vormis ning ette valmistada keha sünnituseks.

Kuna on nii oluline, et kõiki toitaineid ja mikroelemente oleks piisavalt, ei ole raseduseks valmistumise aeg ja raseduse algus sobiv aeg dieedi pidamiseks. Kasutage ära võimalust muuta oma toitumisharjumused tervislikumaks. Rasedus ja raseduseks valmistumine annavad selleks suurepärase põhjuse.
Foolhape on B-grupi vitamiin, mis vähendab arengurikete riski – eriti aju ja seljaaju osas (neuraaltoru defektid). Need võivad tekkida 28 päeva jooksul pärast viljastumist.  Seepärast peaks iga  viljastumist planeeriv naine  päevas toiduga saama vähemalt 400μg foolhapet.

Parimad allikad folaatide saamiseks
toidust on roheline köögivili, pärm, maks, nisuidud ja täisteratooted. Kuid tõenäoliselt ei ole maksimaalset toimet võimalik saavutada vaid foolhapperikka dieediga. Erinevad uurimistulemused annavad tunnistust, et arengurikkeid ennetav foolhappe annus on 800 μg, mida on raske saavutada vaid toitumist reguleerides.
Foolhappe kaitsev efekt neuraaltoru defektide (spina bifida, anencephalia) vastu on leidnud kinnitust väga ulatuslike uurimistööde tulemustes. Raseduseelne foolhappe lisamine dieeti võib vähendada neuraaltoru defekti teket 60-90% juhtudest (nii kõrgenenud riskiga kui madala riskiga naistel). Eriti puudutab see naisi, kel on olnud neuraaltoru defektiga loode.
Neuraaltoru defekti tekke risk on 10 korda kõrgem inimestel, kelle dieet ei sisalda piisavas koguses foolhapet. Foolhappe võtmisega tuleks alustada vähemalt 3-4 kuud enne viljastumist ja jätkata raseduse esimese trimestri lõpuni.
Autor: ämmaemand Ingrid Kaoküla
MTÜ Ämmaemanduskeskus
*Artikli kirjutamisel on lähtutud Tervise Arengu Institituudi poolt 2006-2007 välja töötatud  “Rasedatele ja imetavatele emade toitumissoovitustest”

Write A Comment